Blog

Yeme Sorunlarınız Belirli Bir Kusma Fobisi Olabilir mi?

Kusmaktan korkuyor musun? Bu yemenizi etkiler mi? Yeme bozukluğu teşhisi mi kondu ? Yeme bozukluğunuzun gerçekten (veya aynı zamanda) bir fobi olması mümkündür.

Tıpkı uçma korkusu veya örümceklerden korkma gibi, kusma korkusu da o kadar güçlü olabilir ki fobiye dönüşür . Ayrıca şu şekilde de ifade kusma spesifik fobi (SPOV), emetophobia , ciddi bir klinik durumdur. Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı, 5. Baskı (DSM-5), onu belirli bir fobi, “diğer” alt tip olarak sınıflandırır.

SPOV, yoğun ve mantıksız bir kusma korkusu ve kusmayla ilgili durumlardan kaçınmayı içerir. Yeme bozukluğuna çok benzeyebilir ve genellikle biriyle birlikte ortaya çıkar. Sorunlu kusma korkusu olan birçok kişi, yeme bozukluğu terapistleri ile veya yeme bozukluğu programlarında tedavi arar.

Ne yazık ki, SPOV’lu bazı kişilerin yanlış bir yeme bozukluğu olarak teşhis edildiğine inanılıyor. 2013 yılında yapılan bir çalışma, birçok yeme bozukluğu uzmanının SPOV hakkında bir şey bilmeyebileceğini veya gördüklerinde tanıyamayabileceğini gösterdi.

Spesifik kusma fobisi yeterince araştırılmamıştır. Erkeklerden daha fazla kadını etkiler ve genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde gelişir. Bu rahatsızlığı olan ortalama bir kişi tedaviye başlamadan 25 yıl önce etkilenir.

Terapistler genellikle SPOV’u yüksek bırakma oranı ve tedaviye zayıf yanıt nedeniyle tedavi etmek için zor olarak görürler. En çok zarar veren fobilerden biri haline gelebilir çünkü onunla birlikte olan insanlar çok çeşitli durumlardan kaçınmaya gelir.

Semptomlar
Belirli bir kusma fobiniz olduğunu gösteren farklı faktörler vardır.

Duygular
SPOV’un temel semptomlarından biri sık mide bulantısıdır, gastrointestinal sistemle ilgili hoş olmayan bir his. SPOV’lu insanlar, fobisi olmayanlara göre daha sık mide bulantısı hissederler. SPOV’lu çoğu insan, her iki günde bir, genellikle bir saatten fazla mide bulantısı hissettiğini bildirir.

Bulantı deneyimi, insanların hissettikleri korkunun yoğunluğuyla yakından ilişkili görünmektedir. Daha fazla mide bulantısı yaşayan SPOV hastaları da daha fazla kilo veriyor gibi görünüyor.