Blog

Uyku Bozuklukları

Uyku bozuklukları

belirtileri nelerdir?

Uyku bozukluklarının semptomlarının teşhisi oldukça karmaşık olabilir, çünkü bunlar genellikle birçok nedeni olan ve çoğu iç içe olan bozukluklardır.

 

Fiziksel bitkinlik, gündüz uykululuğu, zayıf akademik veya profesyonel performans gibi farklı uyku bozukluğu türlerinde nispeten yaygın bazı semptomlar vardır . Bununla birlikte, çok sayıda farklı bozukluk olduğundan, bu semptomların bazıları belirli bir bozukluğa özgüdür. Bunlar arasında en sık rastlananlar arasında şunlar sayılabilir:

 

Huzursuz bacaklar : Önlenemeyen bir hareket etme ihtiyacı yaratan, özellikle de yürümek veya yürümek için sinir sistemi problemidir. Hareket, bu duyguyu kısa süreliğine durdurur.

Uyurgezerlik : Bu bozukluğa sahip insanlar uyurken yürürler, hatta bazı aktiviteler yaparlar.

Gece terörleri : Aşırı dehşet duygusundan ve bilincin tam olarak geri kazanılamamasından oluşur.

Narkolepsi : Bu durumlarda, narkolepsiden etkilenen kişi gün içinde ara sıra ve karşı konulamaz aşırı uyuşukluk atakları geçirir.

Hipersomni : hipersomni aşırı uyku ihtiyacından oluşur; Normal gece dinlenmesine ek olarak, bundan muzdarip olanlar da gündüz uykululuk nöbetlerinden muzdariptir.

Uykusuzluk : uykuyu başlatma veya sürdürme zorluğundan oluşur; Bu, acı çeken kişinin genel bir tükenme durumuna yol açar.

Parasomniler : Parasomniler , hasta uykuya dalarken meydana gelen anormal hareketler, duygular veya davranışlardan oluşur; genellikle uyku boyunca kısmi uyanışlar oluştururlar.

Horlama ve uyku apnesi : Bunlar, şiddetli horlamanın yanı sıra uyurken nefes almanın durmasıdır; Bu, ondan muzdarip hastaları uyku saatlerinde iyi dinlenemez hale getirir.

İlgili Mesajlar