Blog

Stres Yöntemi

En sakin insanlar bile hayatlarının sayısız anında stresten muzdariptir. Bir sınava girmek, , işe başlamak, sevdiğimiz birinin ölümüne katlanmak, ev değiştirmek…  Bunlar bizi strese sokan ve uygun şekilde nasıl adapte olacağımızı bilmemizden kaynaklanan durumlardır.  Her şeyden önce, ona tamamen olumsuz bir anlam yükleme hatasına düşmeyelim.

Stresi optimize etmek için düzenleyici stratejiler:

Durumları seçin

Ne kadar stresli olursa olsun, bize büyüme ve keşif fırsatları sunan durumlar vardır. Bir örnek, iş arkadaşlarınızla zor bir konuşma yapmak anlamına gelse bile, iş yerinde haksız muameleye karşı kendinizi savunma kararı vermektir. Ya da, aylar süren hazırlık ve antrenman anlamına gelse bile, sporunuzda bir turnuvaya kaydolun.

Çok dikkat

İnsanın belirli durumlara veya şeylere dikkat edip başkalarına dikkat etme yeteneği, çoğu durumda, yaşayacağımız deneyimlerin kapsamını belirleyebilir. Dikkat etmek, stresle ilgili tüm olumsuzluklara odaklanmak yerine, stresle gelen fırsatlara (hem açık hem de beklenmedik) odaklanmak anlamına gelir. Stresi tehdit etmekten çok işlevsel olarak düşündüğümüzde, olumlu uyaranlara, olumlu etkiyi ve bilişsel esnekliği artırmaya daha fazla önem veririz . Dolayısıyla, yaklaşan bir sunumla ilgili gerginliğe odaklanmak yerine, iyi performans gösterme hırsına odaklanabilir ve sonuç olarak bu hedefe ulaşmak için hazırlanmaya daha fazla zaman ayırabiliriz.

Farklı düşünmeyi seçin

Stres optimizasyonu için bu duygusal düzenleme stratejisi, durumu, stresi ve onu farklı şekilde ele alma becerinizi yeniden düşünmekten oluşur. Yeni bir sunum için sinirlerinize odaklanmak yerine, dikkatinizi yönlendirerek stres etkeni algılama şeklinizi değiştirebilirsiniz. Örneğin: izleyici önünde konuşmanızın ilk kez (ya da sonuncusu) olmaması gibi ya da bunun için hazırlıklı olduğunuz ve her seferinde daha fazla deneyim kazandığınız gerçeğine dayanarak bununla yüzleşme yeteneğiniz.

Psikolojik ve davranışsal tepkiyi değiştirin

Stres hissettiğimizde en yaygın tepki, onu hissetmek değil, onu bastırmaya çalışmaktır. Bunun yerine, sporcuların kullandığı uyarılmayı düzenleme ve performansı artırma teknikleri gibi stres dalgasının üstesinden gelmemize yardımcı olacak diğer stratejilere başvurabiliriz: hızlı tempolu müzik dinlemek, motive edici konuşmalarla neşelenmek, egzersizler yapmak diğerlerinin yanı sıra gevşeme veya farkındalık uygulaması .

Şüphesiz yaşamda stresli durumlardan geçtiniz, ya da geçeceksiniz, bu nedenle stresin bir işlevi olduğunu öğrenmek ve onunla etkili bir şekilde ilişki kurmak, stresli hissederek kendimizi strese sokmaktan çok daha yararlı olabilir.

İlgili Mesajlar