Blog

Şizofreni

Şizofreni: nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Şizofreni nedir?

Şizofreni, şizofreni, ondan muzdarip olanların anormal veya garip davranışlar geliştirmesiyle karakterize ciddi ve kronik bir akıl hastalığıdır. Hastalar gerçeklik algılarını kaybedebilir, duyusal rahatsızlıklar veya çevrelerindeki dünyanın yorumundan muzdarip olabilirler. Sonuçta bu bozukluk, etkilenenlerin gerçek olanı olmayandan ayırt etmesini zorlaştırır; etkilenenler net düşünemezler veya sosyal bağlamlarda normal hareket edemezler.

 

Bu hastalık, diğer ruhsal bozukluklardan daha az yaygın bir hastalıktır. Bununla birlikte, bu hastalık karmaşıktır ve ondan etkilenenler için son derece engelleyici olabilir. Bazen şizofreni hastaları orada olmayan şeyleri duyar veya görür. Diğer zamanlarda, diğer insanların zihnini okuyabileceği veya düşüncelerini kontrol edebileceği inancını geliştirirler. Bütün bunlar bir dehşet duygusu ve bir geri çekilme tavrı yaratır .

 

Bu hastalığa sahip hastaların alışılmadık veya tuhaf konular hakkında konuşmaları yaygındır. Bu nedenle, diğer insanlar genellikle onlarla iletişim kurmakta zorlanır. Uzun süre, hatta bazen saatlerce oturmaları veya hareketsiz kalmaları da yaygındır . Çoğu zaman insanlar, gerçekte ne düşündükleri hakkında konuşmaya başlayana kadar belirli bir kişinin şizofreni hastası olduğunun farkına varamayabilir.

Şizofreninin ana belirtileri nelerdir?

Hastalığı teşhis etmek için iki tür semptom kullanılır. Pozitif semptomlar, öncelikle hastalarda görülen ve sağlıklı insanlarda görülmeyenlerdir; ve negatif belirtiler, ikincisi, alışılmış duyguların veya davranışların bozulmasını içerir . İkincisinin tanınması daha zordur ve genellikle diğer bozukluk türleriyle karıştırılır.

 

Pozitif belirtiler

 

Halüsinasyonlar

Sanrılar

Düşünce bozuklukları

Hareket bozuklukları

Kendini algılama bozuklukları

 

Negatif belirtiler

 

Enerji eksikliği, faaliyet yürütememe

Demotivasyon, ilgi eksikliği

Günlük yaşamda memnuniyet eksikliği

Duygusal ifadesizlik

Sosyal çekilme

Konuşma azaltma

Şizofreni nasıl tedavi edilir?

Şizofreni ciddi bir akıl hastalığıdır. Bu nedenle, etkilenen hastaların güvenlikleri için hastaneye kaldırılmaları nadir değildir. Öte yandan kronik bir süreç olmasına rağmen tedaviye oldukça iyi yanıt vermektedir.

 

Karmaşık bir bozukluk olduğu için tedavi multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Genel olarak, farmakoloji , psikoterapi ve psikososyal tekniklerin kombinasyonu genellikle en iyi sonucu verir. Bu tür tedavi, uzun süreli hastanede yatışlardan kaçınmayı mümkün kılar ve etkinliği son yıllarda önemli ölçüde artmıştır.

 

Her durumda, şizofreniye neden olan nedenler henüz tam olarak bilinmediğinden, tedavilerin çoğu semptomları ortadan kaldırmaya odaklanmaya çalışır. Bu tedaviler, antipsikotik ilaçların yanı sıra psikososyal yaklaşımların kullanımını içerir. Öte yandan, yan etkiler genellikle yüksek olduğu için sadece farmakoloji yoluyla tedavi çok etkili değildir ve bu da hastaların birçoğunun bir süre sonra tedaviyi bırakması anlamına gelir.

 

Şizofreninin önemli bir biyolojik etkene sahip olması ve her bir kişinin aynı ilaca farklı tepki vermesi nedeniyle, son yıllarda “kişiselleştirilmiş tıp” ile umut verici ilerlemeler kaydedildiğini de belirtmek gerekir. Halihazırda mevcut olan genetik testler, doktorların belirli bir hastanın bir ilaca tepkisinin nasıl olacağını tahmin etmelerine izin vererek, her birey için çok daha etkili tedaviler uygulamayı

İlgili Mesajlar