Blog

Rüya Görmek

Rüya görmek

Kabuslar, REM

Rüyalar, beynin uykunun REM (hızlı göz hareketi) aşamasında anlattığı hikayelerdir. İnsanlar tipik olarak her gece uyku sona erdiğinde uzayan birden fazla rüya görür. Bir insan bir ömür boyu beş veya altı tam yıl rüya görebilir. Tüm bu içeriğin en iyi nasıl inceleneceği bir tartışma kaynağı olmaya devam ediyor.

Hayallerimizi yorumlayabilir miyiz?

İnsanlar her zaman hayallerinin anlamını anlamaya çalıştılar, ancak bir psikolojik çalışma alanı olarak rüya yorumu, Sigmund Freud‘un Düşlerin Yorumunu yayınladığı 1899’da ortaya çıktı . Günümüzde çoğu uzman, Freud‘un vardığı sonuçlara katılmıyor ve bazıları rüyaların hiçbir şey ifade etmediğine inanıyor . Ancak insanlar iç yaşamlarına, yaratıcı içgörülere ve hatta geleceğe dair ipuçları için onları araştırmaya devam ediyor.

Neden Kabuslar Görüyoruz

Kabuslar dehşet, endişe veya umutsuzluk duyguları yaratabilir ve psikolojik sıkıntılara veya uykusuzluk gibi uyku sorunlarına yol açabilir . Araştırmalar, travma sonrası stres , anksiyete – özellikle genelleşmiş anksiyete bozukluğu, çözülme ve fizyolojik değişikliklerin varlığı dahil olmak üzere kabuslar için bir dizi neden tespit etmiştir .

Gece terörü kabuslardan mı kaynaklanıyor?

Şart değil. Öncelikle çocukların yaşadığı gece terörleri, uyuyan kişilerin çığlık atmasına, yataktan fırlamasına veya panik atağa benzer semptomlar göstermesine neden olur. Ancak gece terörü uyku döngüsünün erken döneminde ortaya çıkma eğilimindeyken , kabuslar esas olarak REM uykusu sırasında gerçekleşir. Kabuslardan farklı olarak, gece terörleri , deneyim sırasında uyanık görünseler bile , genellikle acı çekenler tarafından hatırlanmaz .

İlgili Mesajlar