Blog

Psikolojik Veya Fiziksel Tacizden Kaynaklanan Travmalar

Psikolojik veya fiziksel tacizden kaynaklanan travmalar

İstismar travmaları nelerdir?

Bir kişinin karşılaşabileceği en zor durumlardan biri taciz travmasıdır. Neyse ki, toplum istismarın ne olduğunun giderek daha fazla farkına varıyor. Bir kişiye şiddet uygulandığında tacizden söz ederiz; Bu şiddet hem fiziksel hem de psikolojik olabilir, ancak her iki durumda da istismardır. Yani, bir kişiye psikolojik olarak saldıran kişi, ona fiziksel olarak ne kadar saldırmamış olursa olsun, daha az istismarcı değildir.

 

İstismarın ilk sonucu olarak, bunlara maruz kalan kişi öz saygısının nasıl zedelendiğini görür. Buna stres veya kaygı , korku gibi duyguların görünümü ve hatta terleme, taşikardi, mide bulantısı vb. Gibi fiziksel bozukluklar da eklenir . Ek olarak, bazen kötüye kullanımdan etkilenen insanlar alkol, tütün veya psikotrop ilaçlar gibi maddelere bağımlılık geliştirir .

Merakla, kötü muamele unutulabilir ama bıraktığı sonuçlar zamanla kalıcıdır . Bu, etkileri, acı çekenlerin hayatlarını kararlı bir şekilde koşullandırabileceğinden, öneminin önemsizleştirilmemesi gerektiği anlamına gelir. Bu anlamda yaralanma ve sekel kavramları önem kazanmaktadır. Bu nedenle yaralanma, vücutta bir çürük veya kırık gibi fiziksel bir saldırganlığın sonucudur; bu şekilde duygusal karşılığı psişik sekel olacaktır. Bunlar duygusal alandaki psikolojik saldırganlıktan kaynaklanan yaralardan başka bir şey değildir.

İstismar travmasının nedeni nedir?

Travmalar tehditkâr durum önce meydana tanımı, duygusal izleri ile vardır. Açıkçası bu, kazalar, sevilen birinin kaybı , stresli durumlar vb. Gibi birden çok nedenden kaynaklanabilir . Bununla birlikte, kötüye kullanım travması vakalarında, bu sekeller özellikle ciddi olabilir.

 

Bu, birkaç faktörden kaynaklanmaktadır. İlk olarak, kötüye kullanım genellikle tek başına veya belirli değildir, ancak neredeyse tanım gereği uzar . Bu, bu tür bir travmanın, örneğin bir kaza geçirmiş birine benzemediği anlamına gelir. Kaza durumunda, tesadüfi, öngörülemeyen bir olay ve neyse ki geçicidir. Aksine, istismar travmasında meydana gelen, uzun süre sürdürülen uzun bir durumdur. Bu ilk fark, bir vakayı diğerinden çok farklı kılıyor.

Öte yandan, kötüye kullanım durumunda, diğer ağırlaştırıcı faktörler de ortaya çıkma eğilimindedir. Bu nedenle, örneğin, bu kötü muamelenin bir aile üyesi, eş veya yakın kişi tarafından üretilmesi yaygındır. Bu aynı zamanda kurbanın ıstırap düzeyini çok daha yükseltir; Bu durumlarda saldırganlık, güvenli ortam olması gereken, korunması gereken yerden gelir. Bu nedenle istismar vakalarında savunmasızlık düzeyi çok daha yüksektir.

 

Son olarak, istismar mağdurlarının suçluluk veya utanç gibi duygular hissetmesi de yaygındır . Bazen, istismarın suçlusu olduğuna inandıkları için saldırganlarını haklı çıkarırlar. Diğer zamanlarda, bundan kaçınamadıkları için kendilerini suçlarlar . Ve çoğu zaman, zayıf ve çaresiz hissetmekten utanırlar. Bütün bunlar yalnızca istismar travmasının duygusal sonuçlarını artırır.

İstismarın varlığının belirtileri

İstismar mağduru, geleneksel olarak gerçekleştirdiği veya zevk aldığı faaliyetleri terk eder.

Sosyal izolasyon, arkadaşların veya ailenin terk edilmesi.

Devalüasyon, sürekli eleştiri, benlik saygısına saldırı.

İstismara uğrayan kişi, durumundan kendisini sorumlu tutuyor, saldırılardan kendisinin sorumlu olduğuna inanıyor.

Mahremiyet kaybı, saldırgan mağdurun mahremiyetine saygı göstermez.

Mağdurun saldırgana duygusal bağımlılığı, istismarcı ise kendisini duygusal olarak kurbandan uzaklaştırır.

Fiziksel saldırılar, ille de aşırı değil, ama giderek ısrar ediyor.

İstismar travmasının varlığının belirtileri

Korku ve korkutucu tavır.

Karışıklık veya yönelim eksikliği hissi, konsantrasyon güçlüğü.

İstismarın düşünülmesi, saldırıların sürekli ve istilacı hatıraları.

Suçluluk veya utanç duyguları.

Kaygı, depresyon veya stres.

Düşük benlik saygısı ve öz imgenin değerinin düşmesi.

İlgisizlik, zevk alamama, anhedoni.

İzolasyon, sosyal temasın kısıtlanması ve evden ayrılmaya karşı direnç.

Öfkeyi veya ağlamayı kontrol etmede güçlük.

Zorlayıcı davranışlar veya bağımlılıklar.

İlgili Mesajlar