Blog

Özgüven Eksikliği

Özgüven eksikliği nereden geliyor?

Bazıları çocuklukta eksikliklere, varlık eksikliğine veya ebeveyn otoritesine neden olur. Diğerleri ise, aksine, yaşam kazalarının, geri dönmeyi başaramayan, artık yönünü bulamayan bir kişiyi zayıflatabileceğine inanıyor.

Birdenbire, başkalarından korktuğumuz için, onlarla yüzleşemeyeceğimiz korkusuyla, yapamayacağımız korkusuyla… Kendimizi karalamaya ve değerini düşürmeye başlarız.

Başkalarıyla ilişkiler açısından, utangaçlık veya aşırı utanç gösterdiğiniz için özgüven eksikliği hızla görünür hale gelir.

Kendinizden vazgeçmeye başlayacağınızdan emin olana kadar beklersiniz, gülünç olmaktan korkarsınız, başkalarının bakışlarından veya yargılarından korkarsınız, karar veremezsiniz, sessiz kalmak anlamına gelse bile sık sık erteleyecek ve tereddüt edeceksiniz. başkalarına karşı gelmemek için.

Kısacası kendini siliyorsun .

Özgüven eksikliğinin 5 ana nedeni

Eleştiriden korkma

Özgüven eksikliğine neden olan en yaygın korkulardan biridir.

Bu korkunun ana nedeni, diğer insanların bakışlarına ve fikirlerine fazla odaklanmış ve meşgul olmanızdır . Aniden bir güvensizlik hissedersiniz.

Eleştiriyi olumlu ve yapıcı bir şekilde almak yerine, savunmaya geçme eğilimindesiniz.

Sorun şu ki, başkalarının ne düşündüğünü çok önemsiyorsun . Başkalarının fikirlerine yer vermek için kişisel fikirlerinizi reddediyorsunuz. Ne yazık ki bu, içinizde bir çaresizlik duygusu yaratır.

İşyerinde, bu tür davranışlar size zarar verebilir çünkü çökmeniz için yalnızca küçük bir duygusal şantaj yeterlidir.

Başkaları hakkında daha az endişelenerek, kendiniz kalırsınız. Rol yapmayan, dürüst, istikrarlı bir insan olursunuz.

Aşağılık hissi

Aşağılanmış, görmezden gelinmiş ya da incinmiş olmanız mümkündür, bu da kendinizden şüphe duymanıza ve grubun ya da ailenin çirkin ördek yavrusu gibi hissetmenize neden olmuştur.

Temel neden genellikle ebeveynlerde kalır. Asla kötü niyetli değiller. Öyleyse, aşırı durumlar dışında onları suçlamayın. Ancak çocukken size karşı tutumları, bir yetişkin olarak size olan güveninizi etkiler. Sizi teşvik edemediler veya size istikrarlı bir ortam sunamadılar. Çok eleştireldi ve hatta çok koruyucuydu.

Bütün bunlar, kendinizi tamamen özgürleştirmenize ve duygusal düzeyde kendinizi özgürleştirmenize izin vermedi.

O halde olumsuz bir benlik algısı geliştirmiş olmak oldukça normal ve mantıklıdır.

Diğer insanlar kadar iyi veya güçlü olmadığınızı düşünmeyi bırakın. Zayıf yönlerinizi kabul ettiğiniz kadar güçlü yönlerinizi de kabul edin.

Kendini iddia edememe

Özgüven eksikliği, aynı zamanda kendinizi öne sürememe, ne düşündüğünüzü veya ne hissettiğinizi söyleyememekten de kaynaklanır.

Bu kendiniz için ayağa ve ihtiyaçlarınıza ifade edememe Eğer olumsuzluk bir balonun içinde kendini kilitler söz değil, size öfke ve kızgınlık tüm payını getiriyor.

Kendinizi ileri sürmeyi öğrenin ve çevrenizdeki insanlar nihayet istediğinizi elde edecek.

Bunun doğrudan sonucu size saygı olacak ve daha büyük sorumluluklar üstlenebildiğinizi bilecekler.

Kendin hakkında daha iyi hissedeceksin.

Mükemmelliyetçilik

Mükemmel olmayı istemek bazen bir nitelik olabilir. Ancak mükemmeliyetçiliğin çoğu zaman zehir olduğu ortaya çıkar . Günlük olarak ve zamanla, güveniniz ve saygınız için.

Çünkü  kendiniz ve çevrenizdekiler için gerçekçi olmayan beklentilere yol açar .

Sürekli olarak her şeyin mükemmel yapılması gerektiğini düşünüyorsanız, hayata tamamen gerçekçi olmayan bir bakış açısıyla yaklaşacaksınız. Aslında, her zaman doğru olanı yapmayı, hatta en iyisini yapmayı isteyerek, hata yapma ve hayal kırıklığına uğrama şansınızı artırırsınız.

Yeni korkular ve yeni endişeler geliştireceksiniz. Ve bu nedenle daha fazla güvensizlik.

İhtiyaçlarını veya beklentilerini karşılamanız için size çok fazla baskı yapan insanları her zaman dinlemeyin. Onlara açık ve sakin bir şekilde olasılıklarınızı, uygunluklarınızı ve becerilerinizi söyleyin.

Ulaşılabilir hedefler belirleyin . Ve başarısızlık korkunuz başladığı kadar çabuk uçup gidecek.

Suç

Bu duygu, özgüven eksikliğinin bir parçasıdır ve mutluluğa erişmenizi engeller.

Gerçek suç asla uzun sürmez: Dikkat etmeniz gereken bir uyarı sinyali olarak gelir.

Ancak, tüm varlığınızı istila etmesine izin vermemeniz önemlidir.

Suçluluk ortaya çıkarsa, sorun olur.

Yetiştirilme biçiminiz, eğitiminiz… Kendinizi ifade etmekte zorlanıyorsunuz ve “Mutlu olmaya hakkım var” veya “Kendimi özgürce ifade etme hakkım var” diyorsunuz.

Suçluluk, güven eksikliğinizi pekiştiren bir duygudur. Bu nedenle, sizi felç etmemesi için sorunu mümkün olan en kısa sürede çözmek önemlidir.

 

Kendinizi sevin, cesaretlendirin, kendinizi övün, kendinizi ödüllendirin, iltifat edin, iyimser olun ve özgüven eksikliğinden muzdarip olmayacaksınız.

 

İlgili Mesajlar