Blog

Obsesif kompulsif bozukluk(OKB)

Obsesif kompulsif bozukluk(OKB)

Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), insanların istenmeyen ve tekrarlanan düşünceleri, duyguları, görüntüleri veya hisleri (takıntılar) deneyimledikleri ve yanıt olarak davranışlara veya zihinsel eylemlere (zorlamalar) katıldıkları bir zihinsel bozukluktur. Genellikle OKB’si olan bir kişi, obsesyonların etkisini geçici olarak ortadan kaldırmak veya azaltmak için zorlama yapar ve bunları yapmamak sıkıntıya neden olur. OKB’nin şiddeti değişir, ancak tedavi edilmezse kişinin işte, okulda veya evde çalışma yeteneğini sınırlayabilir.

OKB’nin yetişkinlerin yüzde 2’sinden fazlasını yaşamlarının bir noktasında etkilediği tahmin edilmektedir ve soruna anksiyete bozuklukları, depresyon ve yeme bozuklukları gibi başka durumlar da eşlik edebilir . Genellikle ilk olarak çocuklukta , ergenlikte veya erken yetişkinlikte ortaya çıkar.

Takıntıların belirli ayrıntıları büyük ölçüde değişebilir: Kontaminasyon hakkındaki düşünceleri, düzen arzusunu veya cinsiyet , din ve kendine veya başkalarına zararla ilgili tabu düşünceleri içerebilir.

OKB’si olan bireyler, duruma ilişkin anlayış derecelerinde farklılık gösterir. İyi bir iç görüye sahip biri, OKB ile ilgili inançların (örneğin, bir zorlama yapmanın korkunç bir olayı önleyeceği) aslında doğru olmadığını anlayabilir; Zayıf iç görüye sahip biri, bu tür inançların doğru olduğunu veya muhtemelen doğru olduğunu düşünebilir.

İlgili Mesajlar