Blog

Erotomani Nedir?

Erotomani Nedir?

Erotomania, birisinin size aşık olduğunu düşündüğünüzde ama onlar değil. Hiç tanışmadığınız bir kişi olabilir. Bir politikacı veya oyuncu gibi ünlü bile olabilirler. Bu aşktan o kadar emin olabilirsiniz ki, bu kişiyle bir ilişki içinde olduğunuzu düşünüyorsunuz. Aksini ispatlayan gerçekleri kabul edemeyebilirsiniz.

 

De Clérambault sendromu olarak da adlandırılan erotomani nadirdir. Kendi başına olabilir. Ancak genellikle şizofreni veya bipolar bozukluk gibi başka bir akıl sağlığı sorunuyla bağlantılıdır . Haftalarca veya yıllarca sürebilir.

Kimler Risk Altında?

Erotomani kadınlarda biraz daha yaygın görünüyor. Ancak bazı araştırmalar, erkeklerin de bunu alma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Durum ergenlik çağından sonra ortaya çıkabilir , ancak genellikle orta yaş civarında veya daha sonra ortaya çıkar.

 

 

Genlerinizin erotomani ile bir ilgisi olabilir – ailenizde sanrılar olabilir. Ancak çevreniz, yaşam tarzınız ve genel zihinsel sağlığınız da bir rol oynar. Erotomanili kişilerin ortak özellikleri şunlardır:

 

Kendine güvensiz

Reddedilme veya yalnızlık hissi

Sosyal izolasyon

Başkalarının bakış açısını görmede zorluk

Erotomani, düşünme şeklinizi etkileyen bir durumun belirtisi olabilir. Bunlar şunları içerir:

 

Şizofreni

Bipolar bozukluk

BEYİn tümörü

Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı

Demans (bu nadirdir)

İlgili Mesajlar