Blog

Disfemi Veya Kekemelik

Disfemi veya kekemelik

Daha çok kekemelik olarak bilinen disfemi, hastanın düzgün iletişim kurmasını engelleyen bir hastalıktır . Karakteristiktir çünkü bundan muzdarip olanlar herhangi bir kelimenin ilk veya ikinci hecesini tekrarlama eğilimindedir; Buna ek olarak, etkilenen kişi genellikle kas gerginliği, stres , endişe veya korku da gösterir.

 

Disfemiden etkilenen insanlar, günlük yaşamlarında nasıl ciddi rahatsızlıklara neden olduğunu görebilirler. İletişimde mantıksal zorluklara ek olarak, genellikle de kekeleme gelişmekte konusunda daha büyük bir engel ortaya çıkmasına yol açan normal sosyal ilişkileri ve bu sorundan mustarip insanlar da böyle anksiyete gibi diğer sorunlar geliştirmek garip değil depresyon , hayal kırıklığı, stres veya ızdırap.

Disfemi neye bağlı?

Disfemi genellikle çocuklukta iki ila dört yaş arasında gelişmeye başlar. Bu zamanlarda, ilk belirtiler genellikle küçük bir çocukta konuşma zorluğu ile karıştırılır. Bununla birlikte, çoğu durumda üstesinden gelinmesine rağmen, bazı çocuklar kekemelik geliştirir. Diğer zamanlarda disfemi, genellikle nörolojik bir problemin bir sonucu olarak yetişkinlikte gelişebilir.

 

Bu soruna neden olan nedenlerle ilgili olarak, belli bir kalıtsal bileşen olduğunu belirtmekte fayda var. Bu, hastalığın ebeveynlerden çocuklara bulaştığı anlamına gelmez, bunun yerine, bu genetik mirasa sahip kişilerin, bunun olması gerekmese de, kekemeliğe yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Disfeminin ana semptomları nelerdir?

Çocukluk çağı disfemisi çoğu durumda çözüldüğünden , çocuğun erken evrelerde üstesinden gelmesine yardımcı olmak için ilk belirtilerini olabildiğince erken tespit etmeyi bilmek önemlidir . Kekemeliğin ana belirtileri şunlardır:

 

Seslerin tekrarları, kelimelerin veya hecelerin bölümleri

Konuşma blokları

Solunumda değişiklikler

Kelimeler veya ifadeler arasında “uh” veya “em” gibi sesbirimlerin kullanılması

Kelimeler arasında veya heceler arasında duraklar

Yüz veya boyunda kas gerginliği

Aşırı terleme veya terleme

Acı, stres veya korku hissi

Cümleleri bitirememe

Taşikardi, hiperventilasyon

Sinirlilik, titreme veya tikler

Geri çekilme, utangaçlık veya sosyal durumlardan kaçınma

İlgili Mesajlar