Blog

Bir Psikolog Görmem Gerekip Gerekmediğini Nasıl Bilebilirim?

Bir psikolog görmem gerekip gerekmediğini nasıl bilebilirim?

Bir psikoloğa yardım için tam olarak ne zaman gitmeniz gerektiğini gösteren bir kural yoktur, çünkü kişiye, durum ve ihtiyaçlarını yönetme şekline bağlı olarak, tedaviye gitme veya gitmeme aciliyeti değişecektir.

Psikolojik yardım için bir profesyonele danışmamız gerekip gerekmediğini kendimiz bilmek için, anksiyete, uyku veya yeme bozukluğu, üzüntü hissi, konsantrasyon eksikliği gibi belirli ilişkili semptomlarımız olup olmadığını gözlemlememiz çok önemlidir. stres vb. Bu semptomların zamanla geliştiğini ve belirli bir hayati anda bazılarının ailemizin, işimizin veya kişisel çevremizin gelişimine olumsuz bir şekilde müdahale ettiğini tespit etmek, gitmemiz gerekebileceğini anlamamız için bizi alarma geçirebilir. bir profesyonele.

 

Mevcut durumumuzun işleyişinde bir şeylerin yolunda gitmediğini tespit ettiğimizde bir psikoloğa gitmek önemlidir, çünkü çoğu zaman sorunlar hayatımızı engelleyebilecek kadar nahoş hisler yaratabilir ve bizim tüm olumlu ve hoş yönlerimizden zevk almamızı engelleyebilir. Kendimizi kuşatılmış buluyoruz.

 

Çoğu zaman, bu sorunlar ortaya çıktığında, kendimizi yeterli hissettiğimize ve her ne pahasına olursa olsun her şeyden kurtulabileceğimize olan inancımız iki ucu keskin bir kılıç haline gelir: bazen iyilik için savaşma gücümüz olduğunu kendimize göstermemize izin verir. ve tabii ki kötülerin üstesinden gelmek için; Ancak diğer durumlarda bu bize düşündüğümüzden çok daha fazla zarar verebilir, çünkü çoğu zaman belirli durumlarla yüzleşmek için bilişsel, duygusal veya davranışsal düzeyde hazırlıklı değiliz.

 

İşte o anda, psikoloji uzmanları tarafından kendimize yardım edilmesine izin vermemiz gerekir, çünkü onlarla birlikte, o hayati anda yönetemediğimiz ve hayatımıza bir şekilde müdahale eden durumu yönetmek için gerekli beceri ve araçları elde edeceğiz. çok olumsuz.

 

Bu genellikle, kişisel yaşamımız veya duygusal refahımızla ilgili olan şey için yardım talep etme konusunda toplumda var olan önyargılarla ilişkilendirilir. Bunun bir örneği, daha iyi anlamak için, vücudun bir bölümünde şiddetli ağrımız olduğunda ve bir yaralanma veya hastalığımız olabileceğinden endişelenmemiz olabilir; Bu durumda ve tereddüt etmeden neler olacağını görmek için doktora gidiyoruz. Bu, doğru fiziksel sağlığımız için çok önemlidir.

 

Bununla birlikte, kendimizdeki veya başkalarıyla olan bir şey iyi gitmediğinde, durumu nasıl yöneteceğimizi bilmiyoruz ve ilgilendiğimiz bir semptomatoloji başlıyor ve üstesinden geldiğimiz bir zaman geliyor. Fiziksel ağrımız olduğunda doktora gittiğimiz önceki örnekte olduğu gibi neden o zaman yardım isteyemiyoruz? İki farklı örnek olsalar da amaç aynı, sağlıklı olmak ve iyiliğimizi iyileştirmek. Tek fark, ikinci durumda ruh sağlığımızı iyileştirmekle ilgili olmasıdır.

 

“Asıl mesele, yardıma ihtiyacımız olduğunun farkına varmak, bu yapıldıktan sonra çözüm ulaşabileceğimiz bir yerde.”

 

JG Moore

İlgili Mesajlar