Blog

Ansiyete Semptomları

Semptomlar
Hastalık anksiyetesi bozukluğunun semptomları, genellikle normal vücut işlevlerine veya hafif fiziksel şikayetlere dayalı olarak, öncelikle hasta olma olasılığıyla meşgul olmaya odaklanır. Yaygın semptomlar şunları içerir:

Bir hastalığa yakalanma korkusuyla insanlardan veya yerlerden kaçınmak
Belirtiler ve sağlık durumları hakkında sürekli olarak internette arama yapmak
Başkalarıyla sağlık sorunları hakkında sürekli konuşmak
Normal günlük işleyişi bozacak kadar önemli sıkıntı
Fiziksel hislerin ciddi bir tıbbi hastalıktan kaynaklandığına dair korku
Sık sık sağlık durumunu kontrol etme konusunda gergin ve takıntılı hissetmek
Baş ağrısı, eklem ağrısı veya terleme gibi küçük bedensel semptomların farkındalığının artması
Hafif semptomları veya normal vücut fonksiyonlarını kontrol etmek için doktor randevuları almak
Hasta olma olasılığından dolayı ciddi sıkıntı

Teşhis
Hastalık anksiyetesi bozukluğu genellikle fiziksel muayenelerden sonra teşhis edilir ve laboratuar testleri normal sonuçlar verir, ancak kişi meşgul ve altta yatan bir sağlık durumu hakkında endişeli kalır. IAD teşhisi, kişinin semptomlarına, tıbbi geçmişine, sınav sonuçlarına ve eşlik eden şiddetli anksiyete gibi ruh sağlığı semptomlarına dayanır .

Tanı, bu rahatsızlığa sahip kişilerin normal muayene veya laboratuar sonuçlarıyla rahatlatılmaması ve sonuç olarak doktorlarının bulgularını göz ardı edip başka bir sağlayıcı arayabilmeleri nedeniyle karmaşık hale gelebilir.

Hastalık anksiyete bozukluğu teşhisi konulabilmesi için bireyin aşağıdakileri göstermesi gerekir:

Ciddi veya yaşamı tehdit eden bir hastalık hakkında aşırı endişe
Eksik veya hafif somatik semptomlar
Sağlık sorunları hakkında aşırı endişe ve endişe
Hastalık veya hastalık belirtilerinin tekrar tekrar kontrol edilmesi

Ek olarak, bu semptomlar en az altı ay boyunca mevcut olmalı ve başka bir psikiyatrik durumla daha iyi açıklanmamalıdır.

Komplikasyonlar
Hastalık anksiyete bozukluğunun kendi kendini kopyalayan bir döngü haline gelmesi kolaydır. 5 Hastalığın fiziksel belirtilerinin çoğu stresten de kaynaklanabilir . Eklem ve kas ağrısı, terleme, mide bulantısı ve cilt rahatsızlıkları, hastalık anksiyete bozukluğu olan kişilerin endişe duyduğu daha yaygın fiziksel semptomlardan birkaçıdır. Bu endişe, sırayla, bu semptomların kötüleşmesine ve yeni semptomların gelişmesine neden olabilir.

Hastalık anksiyetesi bozukluğu, insanların tamamen tıbbi tedavi aramaktan kaçınmalarına ve böylece sağlıklarını tehlikeye atmalarına neden olabilir.

Diğer Benzer Koşullar
Hastalık anksiyetesi bozukluğu bazen aşağıdakiler dahil diğer koşullar veya davranışlarla karıştırılır:

Nosofobi : Hem hastalık kaygısı hem de nozofobi , hastalık korkusu içerir. 6 Fark, korkunun doğasındadır. Nosofobi, kanser veya diyabet gibi belirli bir hastalığa yakalanma korkusudur. Hastalık anksiyetesi bozukluğu, mevcut fiziksel semptomların teşhis edilmemiş bir hastalığın sonucu olabileceği korkusudur.
Temaruz : Hastalık anksiyetesi bozukluğu ile temaruz olarak bilinen şey arasındaki ayrıma dikkat etmek önemlidir. Temaruz, finansal tazminat almak veya yasal sonuçlardan kaçınmak gibi bir şey kazanmak veya bundan kaçınmak için kasıtlı olarak bir hastalığı taklit etmeyi içerir. Hastalık anksiyetesi bozukluğu, IAD’li kişilerin bir hastalık numarası yapmamaları ve gerçekten bir hastalığa sahip olduklarına veya ciddi bir durum geliştirme riski altında olduklarına inanmalarıyla aynı şey değildir.
Nedenleri
Hastalık anksiyete bozukluğunun kesin nedenleri bilinmemektedir, ancak bu durumun gelişiminde rol oynayabilecek bir dizi katkıda bulunan faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları şunları içerebilir:

Çocukluk döneminde bir hastalık öyküsü
Anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk veya majör depresif bozukluk gibi başka bir akıl sağlığı durumuna sahip olmak
Çocukluk döneminde travma, istismar veya ihmal öyküsü
Sağlık tehdidi oluşturan ciddi bir semptomun varlığı
Stres
Normal vücut hisleri yaşarken rahatsızlık hissetmek
Bazı araştırmalar, insanların internette farklı sağlık koşullarının semptomlarını gözden geçirerek çok fazla zaman geçirmeleri durumunda IAD geliştirme riskinin daha yüksek olabileceğini de öne sürüyor.

Hastalık anksiyetesi bozukluğu sıklıkla diğer anksiyete bozukluklarıyla örtüşür. 3 IAD’si olan kişiler, diğer koşulların yanı sıra spesifik fobiler , genel anksiyete bozukluğu ve / veya agorafobili panik bozukluğu gibi birlikte ortaya çıkan durumlara da sahip olabilir .

İlgili Mesajlar