Blog

Anne-Kız İlişkisinin Önemi

Kızımla ilişkimi geliştirmek için ne yapabilirim ? Anneme yakınlaşmak için ne yapabilirim? O beni anlamıyor. Onu incitmenin bir yolunu nasıl bulabilirim? Beni dinlemiyor. Bunlar, ailedeki anne ve kızın iç bilinçli ve bazen bilinçsiz sorularından bazılarıdır.

Ergenliğe kadar kız çocuğu ,annesini kendine idol alır. Annesinin  kıyafetlerini, eşyalarını alır, kullanır. Bu durum ergenliğe kadar devam eder. Ergenlikte ise o kadar özerk bir insan olmak ister. Elbette annesine her zaman ihtiyacı var. Onun yardımı. Onun varlığı. Ama kendi görünümünü geliştirebilmesi gerekiyor.

Sorunlar Başladığında…
Bu çok önemli ilişki her zaman sağlıklı değildir ve yabancılaşmaya, iletişim eksikliğine ve öfke duygularına yol açabilir.

Anne ve kızı arasındaki kopmanın nedenleri

   Bu kopmanın nedenleri sosyal, ailevi veya bireysel olabilir.

  • Sosyal koşullar ve yaşam tarzındaki kuşaktan kuşağa hızlı değişiklikler, aralarında bir boşluk oluşturabilir.
  • Anne olmaya hazır olmayan kadın, ister hamile kalmak istemediği için, istediği gibi yaşayacak vakti olmadığını hissettiği için, ister partneri onu terk ettiği için böyle bir ilişki kurabilir.
  • Sosyal ve ekonomik baskıları kabul eden boşanmış bir kadın, kızında yalnızlık ve kaygı duyguları ortaya çıkarabilir.
  • Aynı zamanda kız, annesinin yeni bir eş bulmaya yönelik herhangi bir girişimini genellikle şüpheyle görür ve reddeder.
  • Ayrıca annenin yetiştirilmesi, babasından gelen ailesinden aldığı davranış ve duygular bastırılmış arzular veya duygusal boşluklar yaratmış olabilir.

Bunlar, çok önemli bir kendini tanıma ve geliştirme çabası gösterilmedikçe, kızı ile ilişkisinde tekrarlanacak ve onu zehirli hale getirecektir.

Çatışmalar olduğunda…
Her iki tarafın da hiçbir insan ilişkisinin sadece güzel zamanlarının olmadığını fark etmesi önemlidir. Anlaşmazlıklar ve çatışmalar beklenebilir ve uygun şekilde ele alınırsa bağı güçlendirebilir. Önemli olan, çatışmaların türü ve sıklığı ve aynı zamanda çözümlenme şeklidir.

Çözüm ise objektif düşünme

Anahtar araç objektif düşünmektir. Bu, tarafsız bir zihniyete sahip olmayı, geri çekilmeyi, gerçeklere güvenmeyi ve mantığı duygudan ayırmayı içerir. Netliği teşvik eder ve düşünmeyi teşvik eder.

Öznellik büyük bir hatadır!

Öte yandan öznellik, anne-kız ilişkisini karmaşıklaştırır. Aşırı öznel bir algı, ben merkezci bir kişiyi gösterir. Kişisel duygulara, önyargılara, tek taraflı görüşlere, dar görüşe ve ben merkezli gözlemlere dayanır.

İpuçları

Anne-kız ilişkisinin bazı noktalarına özel önem verilirse, o zaman sağlam temellere dayanarak sağlıklı hale gelebilir. Bu noktalar:

1. Her ikisinde de ilişkide ortaya çıkan olası her sorun, ne kadar küçük olursa olsun, dürüstçe formüle edilmelidir.

2. Annenin kızının duygu ve düşüncelerini anlamak için çaba göstermesi önemlidir.

3. Ancak anlama çabası, aktif destekten farklıdır.

4. Yüzleşme militan olmamalı ve aşırıya kaçılmamalıdır. Daha sakin olduğunda öfkenin yatışması ve konuşması için biraz zaman tanıyın.

5. Herhangi bir sağlıklı ilişkide, her üye eylemlerinin ve ilişkisinin sorumluluğunu alır. Anne kızının sorumluluklarını üstlenmek zorunda değildir ya da tam tersi.

6. Anne ve kızı birbirlerinin sorunlarını çözemez, ancak birbirlerine destek olabilir ve yardım edebilirler.

7. Yakınlık, bağımlılık ve kişisel alan eksikliği ile değil, sevgi ve karşılıklı güven ile sağlanır.

8. Tüm annelerin ve kızların değişme yeteneği yoktur. Bu durumda, ikisinden birinin uygun olandan fazlasını yapması ve daha hoşgörülü olması gerekecektir.

9. Hem anneler hem de kızlar hata yapan insanlardır.

Sağlıklı bir anne-kız ilişkisi her iki tarafı da memnuniyetle doldurur. Kızı, ona gelecek için değerli bir destek ve malzeme sunduğu için ve bu şekilde bir insan olarak eksiksiz ve hayatının en temel rolünde başarılı olduğunu hissediyor!

İlgili Mesajlar