Blog

Anksiyete Türleri

Türler
İki tür hastalık anksiyetesi bozukluğu vardır: bakım arayan ve bakımdan kaçınan.

Bakım Arayan Tip
Hastalık anksiyete bozukluğu olan bazı insanlar, sürekli bir rahatlama ihtiyacıyla tepki verirler. Her şeyin normal olduğunu gösteren testlere rağmen doktoru düzenli olarak ziyaret edebilirler. Ayrıca semptomlarından sık sık arkadaşlarına ve aile üyelerine şikayet edebilirler.

Bakımdan Kaçınan Tip
IAD’li diğerleri ise tam tersi şekilde tepki verir. Kötü haberi öğrenme korkusuyla doktora gitmekten kaçınabilirler. Korkularının doğrulanmasından korktukları veya ciddiye alınmayacaklarına inandıkları için korkularını sevdikleriyle paylaşmak konusunda isteksiz olabilirler.

Tedavi
Araştırmalar, hastalık anksiyete bozukluğu için etkili olabilecek tedaviler olduğunu göstermiştir. 3  Tedavi genellikle durumun doğası ve ciddiyetinin yanı sıra aynı anda ortaya çıkan herhangi bir akıl sağlığı durumuna bağlıdır.

Psikoterapi
Hastalık kaygısını tedavi etmek için faydalı olabilecek farklı psikoterapi türleri vardır. Bilişsel davranışçı terapi (CBT), IAD’yi tedavi etmek için popüler bir seçenek haline geldi. Bu tür bir terapi, insanların fiziksel semptomlarına karşı hissettikleri endişeyi yönetmeyi öğrenmelerine yardımcı olur. Bu da semptomların azalmasına yardımcı olabilir.

İlaçlar
Tedaviye ek olarak ilaç da verilebilir. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar), hastalık anksiyete bozukluğunun tedavisine yardımcı olabilecek bir ilaç türüdür. 5  Bu ilaçlar genellikle antidepresanlar olarak bilinirler ve beyindeki serotonin seviyelerini etkileyerek çalışırlar. Örnekler arasında Zoloft (sertralin), Paxil (paroksetin) ve Prozac (fluoksetin) bulunur.

Başa Çıkma
Durum için profesyonel tedaviye ek olarak, insanların hastalık anksiyete bozukluğu duygularını azaltmak için yararlı bulabilecekleri bir dizi kendi kendine yardım stratejisi vardır:

Stres seviyelerini yönetin. Stres, hastalık kaygısına katkıda bulunabileceğinden, stresi azaltmanın yollarını bulmak yardımcı olabilir. Derin nefes alma , görselleştirme ve aşamalı kas gevşetme , stresi azaltmak için yararlı bulabileceğiniz tekniklerden sadece birkaçıdır.
Farkındalık uygulayın. Farkındalık , şu anda bedeninize odaklanmayı içeren bir tekniktir. Her gün hissettiğiniz normal hisleri daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir, böylece daha normal ve potansiyel sağlık sorunları gibi hissetmezler.
Yararsız bilgilerden kaçının. Sağlık durumları hakkında internette sürekli olarak korkutucu makaleler okumak endişelerinizi artırabilir. Bilgi aradığınızda, güvenilir ve güven verici kaynakları arayın, ancak sağlık koşulları veya hastalıklar hakkında sürekli okumaktan kaçının.